Na przestrzeni ostatnich lat Studenckie Koło Rachunkowości SIGMA działające przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego organizowało oraz brało udział w wielu konferencjach, konkursach, seminariach oraz szkoleniach. Do najważniejszych projektów SKNR SIGMA w latach 2011 – 2015 należą:

Rachunkowość 5+

To cykl zajęć prowadzonych przez członków SKNR SIGMA dla studentów I roku, zarówno rachunkowości, jak i innych kierunków Wydziału Zarządzania. Na spotkaniach przybliżamy podstawowe zagadnienia rachunkowości, będące pomocą, utrwaleniem i rozszerzeniem wiedzy zdobywanej na przedmiocie Podstawy rachunkowości. Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne, dlatego studenci zainteresowani konkretnymi zagadnieniami, mogą decydować, które spotkania ich interesują.

 

Akademia Rachunkowości SIGMA

Akademia Rachunkowości SIGMA to cykl szkoleń i warsztatów skierowanych do studentów Wydziału Zarządzania organizowanych w semestrze letnim. Spotkania są prowadzone przez przedstawicieli różnych firm z branży finansowej, a na każdym kolejnym spotkaniu poruszane są inne tematy związane z szeroko pojętą rachunkowością. Różnorodność podejmowanych zagadnień daje studentom możliwość wyboru, który zakres tematyczny jest dla nich najbardziej interesujący i w którym z proponowanych warsztatów chcą wziąć udział. Staramy się, by każdorazowo szkolenia miały jak najbardziej praktyczny wymiar, tak aby uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną.

Jak dotąd w ramach Akademii Rachunkowości SIGMA organizowane były:

 • warsztaty z obsługi oprogramowania SAP, podczas których uczestnicy dowiedzieli się do czego służy oprogramowanie, poznali podstawowe funkcje oraz ustawienia systemu. Warsztat został przeprowadzony przez firmę Xerox Services – jednego ze światowych liderów w dziedzinie usług informatycznych i procesów biznesowych, w dniu 19 marca 2015 r.
 • szkolenie z zakresu podatku dochodowego, w trakcie którego studenci nauczyli się jak samodzielnie, krok po kroku wypełnić deklarację PIT-37, a także jak wypełnić zeznanie przez Internet. Uczestnicy uzyskali również porady z zakresu sporządzania deklaracji i możliwości korzystania z ulg podatkowych.
  Szkolenie poprowadzili doradcy podatkowi, członkowie Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szkolenie odbyło się 31 marca 2015 r.
 • szkolenie „Master of Excel”, podczas którego uczestnicy poznali w praktyce nowe funkcje i narzędzia programu MS Excel, a szczególny nacisk położono na funkcje powszechnie wykorzystywane w biznesie, zarówno w działaniach finansowych, jak i w analizie danych. Szkolenie przeprowadzono 21 maja 2015 r. we współpracy z firmami ACCA Polska oraz

 

Wolontariat

SKNR Sigma podejmuje nie tylko działalność naukową, ale również charytatywną.
W latach 2013 – 2015 członkowie Koła odwiedzali szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie na Oddziale Interny Dziecięcej i Alergologii umilali czas małym pacjentom. Poprzez wspólne kolorowanie, rysowanie i zabawy Koło starało się uprzyjemnić dzieciom czas spędzany w szpitalnych łóżkach. Inicjatywa będzie kontynuowana także w kolejnych latach. Ponadto w roku 2015 Sigma podjęła się nowego, długofalowego projektu charytatywnego – nawiązała współpracę z dwoma rodzinnymi domami dziecka w Łodzi. W ramach współpracy członkowie Koła systematycznie pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji i przygotowywaniu się do zajęć szkolnych.

SIGMA W SZKOLE – Spotkania z licealistami

Sigma w szkole to najmłodszy projekt SKNR Sigma dedykowany uczniom łódzkich liceów i techników, który realizować będziemy na przełomie marca i kwietnia 2016 r. W ramach projektu członkowie Koła poprowadzą spotkania z uczniami, które przybiorą formę specjalnie przygotowanych casestudy łączących elementy nauki i zabawy. Wydarzenie to ma na celu zapoznanie licealistów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu rachunkowości oraz zachęcenia ich do podjęcia studiów na Wydziale Zarządzania, kierunku Rachunkowość oraz kierunkach pokrewnych.

Obóz naukowy SKNR SIGMA

Obóz naukowy członków SKNR Sigma to coroczna inicjatywa realizowana we współpracy z PGL Lasy Państwowe. Pierwszy obóz naukowy odbył się w dniach 5 – 11 maja 2014 r. w Mielnie, kolejny rok później w terminie 4 – 9 maja w Drawsku Pomorskim. Celem projektu jest poznanie zasad działania PGL Lasy Państwowe i zapoznanie się ze specyfiką systemu rachunkowości w takiej organizacji, w szczególności z zasadami finansowania jednostki, systemem ewidencji i narzędziami rachunkowości zarządczej stosowanymi w praktyce. Dotychczasowa wiedza nabyta przez członków Koła w trakcie obozów stała się w 2015 r. podstawą do przeprowadzenia badań na temat postrzegania działalności PGL Lasy Państwowe przez społeczeństwo w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu oraz opracowania Balanced Scorecard dla tej jednostki. Projekt będzie kontynuowany również w kolejnych latach.

Do naszych starszych projektów należą:

 • Całoroczna współpraca z portalem Księgowi Przyszłości, na jego łamach członkowie naszego koła publikują swoje artykuły oraz wywiady.
 • 30 października 2013 – warsztaty Przed Szereg Wystąp! firmy KPMG zorganizowane dla studentów I i II roku studiów licencjackich mające na celu kształtowanie kompetencji miękkich.
 • 15 maja 2013 – Dzień Controllera, wydarzenie dla studentów mające na celu przybliżenie specyfiki zawodu Controllera. Na wydarzeniu pojawili się m.in. przedstawiciele firmy JTI oraz Bombardier.
 • 19 kwietnia 2013 – Dzień z Deloitte, warsztaty z testami rekrutacyjnymi dla studentów.
 • 20 marca 2013 – Analytical minds love auditing! Warsztaty firmy Infosys prowadzone w j. angielskim.
 • 15 grudnia 2011 – „Dzień Biegłego Rewidenta” organizowany wspólnie z Krajową Izbą Biegłych Rewidentów, Regionalnym Oddziałem w Łodzi.
 • 16 – 17 maja 2011 – Finał Ogólnopolskiego Konkursu Rachunkowości „Accounting Champions Wanted – zaksięguj swój sukces”

Ponad to aktywnie działamy na rzecz Wydziału Zarządzania, a także angażujemy się w akcje charytatywne – odwiedzamy oddział dziecięcy szpitala Kopernika w Łodzi.